فساد سیب سهم دریاچه ارومیه را بالا کشید +عکس

«فساد سیب» سهم دریاچه ارومیه را بالا کشید

در حالی امسال یک میلیون تن سیب آذربایجان غربی در آستانه فاسد شدن قرار دارد که برای تولید این میزان محصول معادل یک‌سوم حجم فعلی دریاچه ارومیه آب مصرف شده است.

به گزارش مشرق، تپه‌های بزرگ سیب کنار جاده، صحنه‌ای است که برای هر مسافر ارومیه در تابستان، پس از طی ده‌ها کیلومتر کاملا عادی می‌شود.

فساد سیب سهم دریاچه ارومیه را بالا کشید+عکس

تصاویری از فصل جمع آوری سیب در آذربایجان غربی

نماینده ارومیه در مجلس سید سلمان ذاکر رکورد تولید سیب در کشور را متعلق به آذربایجان غربی می‌داند و می‌گوید که امسال یک میلیون تُن سیب ممتاز در سردخانه‌ها مانده و در حال فاسد شدن است.

مطابق محاسبات موسسه تحقیقات آب برای تولید یک میلیون تن سیب باید سالانه ۲۷۰ میلیون متر مکعب آب به سمت باغات رها کنیم. با این حجم از آب می‌توان طی ۱۰ سال دریاچه ارومیه را احیا کرد.

فساد سیب سهم دریاچه ارومیه را بالا کشید+عکس

نمایی از وضعیت دریاچه ارومیه

نداشتن مشتری و از بین رفتن سیب در سردخانه‌های آذربایجان غربی موضوع جدیدی نیست و مرور مصاحبه نمایندگان مجلس از فاسد شدن ۸۰۰ هزار تن سیب شمال غرب کشور طی سال گذشته خبر می‌‎دهد.

آذربایجان غربی امسال با تولید ۱.۵ میلیون تن سیب رکورد تولید ایران را تصاحب کرد اما وضع عوارض ۴۰۰ میلیون تومانی صادرات روی هر کانتینر توسط کشورهای همسایه در کنار زمان زیاد معطلی در وسایل حمل بار که به کاهش کیفیت محصول ختم می‎‌شود، سبب شد تا مشتری برای سیب پیدا نشود.

فساد سیب سهم دریاچه ارومیه را بالا کشید+عکس

کارگرانی که در حال بار زدن محصول سیب هستند.

سیب تنها محصول آب‌بر کشت شده در آذربایجان غربی نیست و چغندرقند در کنار یونجه، گیلاس و آلبالو به عنوان ۴ محصول با بیشترین مصرف آب میان تولیدات کشاورزی در سبد تولید کشاورزان ارومیه قرار دارد.

نماینده آذربایجان غربی در شورای عالی استان‌ها بهارعلی محمدی به گردش مالی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی سیب در ارومیه اشاره می‌کند و معتقد است که زندگی بخش از مردم آذربایجان غربی با کشاورزی و تولید سیب گره خورده است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

در مقابل، سخنگوی صنعت آب عیسی بزرگ‌زاده با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه با استمرار کشت محصولات آب‌بر غیرممکن است، می‌گوید خشک‌شدن دریاچه ارومیه و طوفان‌های نمکی، آذربایجان غربی را غیرقابل سکونت می‌کند و دیگر مردمی نمی‌مانند که معیشت آن‌ها محل بحث باشد.

بررسی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه بیانگر آن است که جایگزین کردن محصولات کم‌آب‌بر و راهبردی به جای تولیدات فعلی آذربایجان غربی به عنوان محوری‌ترین اقدام معرفی شده است، اما دستگاه‌های اجرایی هیچ اقدامی در این راستا انجام نداده‌اند.

کارشناسان معتقد هستند، بسته سیاستی حوزه کشاورزی شامل الگوی کشت متناسب با منطقه و ارائه مشوق به کشاورزان به حفظ و بهبود معیشت مردم کمک کرده و در کنار پروژه‌های سازه‌ای احیای دریاچه ارومیه را تسریع می‌کند.

منبع: مشرق نيوز

تاریخ انتشار

در

,

برچسب ها:


با عنایت به اینکه سایت «اخبار اقتصادی» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

اخبار اقتصادی نقشی در تولید محتوا ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.