حال خوب بورس با تداوم ورود پول حقیقی به بازار سرمایه

حال خوب بورس با تداوم ورود پول حقیقی به بازار سرمایه

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند ورود پول حقیقی به بورس برای دومین روز متوالی می تواند یک سیگنال مثبت در زمینه شکل‌گیری روند صعودی برای بازار سهام باشد.

به گزارش مشرق، بورس امروز نیز روند مثبت دو روز گذشته را ادامه داد و اغلب نمادهای بازار سهام با افزایش قیمت مواجه شدند، شاخص کل بورس تهران امروز پس از سه هفته بار دیگر به مرز حساس ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی بازگشت.

امروز نیز سومین خروج سنگین پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت در یک ماه اخیر به ثبت رسیده است و بازار شاهد خروج بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومانی پول حقیقی‌ها از این کلاس دارایی بوده است.

* شکل گیری روند مثبت در بورس به یک شرط

راضیه آرمند، کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: طی روزهای گذشته و امروز ارزش معاملات خرد صندوق‌های ETF سهامی افزایش یافته است. از سوی دیگر نمادهای اهرمی نیز صعود کردند که نشان دهنده انتظارات سرمایه گذاران و معامله گران است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: علاوه بر موارد گفته شده، در سوی دیگر باز هم پول حقیقی وارد بورس شد که نشان دهنده شکل گیری روند صعودی در بورس است. البته تا ۵ روز متوالی شاخص های بورس سبزپوش نشوند نمی توان به قطعی بودن روند صعودی رای داد.

وی ادامه داد: شاخص کل بورس در وضعیت فعلی یک مقاومت جدی پیش روی دارد که سطح ۲.۲ میلیون واحدی است. به شرطی که این مقاومت طی معاملات فردا شکسته شود، تبدیل به یک نقطه حمایتی شده و امیدواری ها برای رشد بورس طی هفته های آینده افزایش می یابد.

* سبزپوشی همه شاخص های بورس و فرابورس

در پایان معاملات روز یکشنبه بیست و چهارم دی ماه ۱۴۰۲، شاخص کل بورس ۱۶ هزار و ۷۵۵ واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۱۹۷ هزار و ۲۹۰ واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت ۷۷ صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با رشد ۳ هزار و ۸۳۶ واحدی در رقم ۷۶۷ هزار و ۹۸۳ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص مثبت ۵۰ صدم درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با رشد ۲۵۲ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۵۸۹ واحد رسید.همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش هزار و ۳۹ واحد به سطح ۱۴۲ هزار و ۲۶۸ واحد رسید.

* تداوم ورود پول حقیقی به بازار سرمایه

روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و ۱۱۴ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

امروز نماد شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی)، خساپا (سایپا) و خودرو (ایران خودرو) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای داتام (گروه مالی داتام)، پارسان (گسترش نفت و گاز پارسیان) و فزر (پویا زرکان آق دره) تعلق داشت.

* رشد مجدد ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۱۳ هزار و ۶۲۹ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۴ هزار و ۲۹۴ میلیارد تومان بود که ۳۲ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۲ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۶ هزار و ۲۹۰ میلیارد تومان رسید.

* رشد ۹۳ درصدی ارزش صف‌های خرید بورس

در پایان معاملات امروز، تعداد نمادهای مثبت ۴۰۹ نماد و تعداد نمادهای منفی ۳۹۴ است. یعنی حدود ۵۱ درصد نمادها سبز بودند.

در معاملات یکشنبه، ۷۱ نماد صف خرید داشتند و ۳۴ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۹۳ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۴۷۰ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۲۸ درصدی به ۱۲۱ میلیارد تومان رسید.

در بازار امروز ۲۴ دی ماه، سرانه خرید هر نماد در بازار، در حدود ۲۶.۴ میلیون تومان و سرانه فروش در حدود ۲۵.۳ میلیون تومان بود. همچنین، در بازار امروز به ازای هر کد (میانگین نمادها)، سرانه خرید حقیقی در حدود ۲۷.۶ میلیون تومان و سرانه فروش در حدود ۲۳.۰ میلیون تومان بود.

منبع: مشرق نيوز

تاریخ انتشار

در

,

برچسب ها:


با عنایت به اینکه سایت «اخبار اقتصادی» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

اخبار اقتصادی نقشی در تولید محتوا ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.