فقط ۱۸۰ هواپیما قابل استفاده است

فقط ۱۸۰ هواپیما قابل استفاده است

معاون وزیر صمت گفت: ناوگان هوایی، دریایی و ریلی کشور فرسوده است، به گونه ای که حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ فروند هواپیما قابل استفاده در کشور موجود است.

  • جاباما -استیکی سایت

به گزارش مشرق، بابک احمدی رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران امروز در نشست خبری گفت: ناوگان هوایی، دریایی و ریلی کشور فرسوده است، لذا باید مشوق‌هایی را برای نوسازی ناوگان حمل و نقل و ایجاد کرد. موتور محرک شکوفایی صنعت تقاضا و بازار است، لذا در دوره‌ای که تحت تحریم خارجی هستیم، باید برای حمایت از صنایع داخلی از بازارهای داخلی به عنوان یک فرصت بهره بگیریم.

وی افزود: در ناوگان هوایی حدود ۳۳۰ فروند پرنده در کشور وجود دارد که از این تعداد کمتر از ۲۵۰ فروند قابلیت پرواز دارد که تعدادی از این ۲۵۰ فروند هواپیما نیز به دلیل کسری قطعات یدکی، اقلام مصرفی و یا دوره‌های تعمیراتی باید از پرواز خارج شوند تا عملیات تعمیر و نگهداری رو آنها انجام شود، لذا حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ فروند هواپیما قابل استفاده در کشور موجود است.

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ادامه داد: اولویت ما حفظ ناوگان هوایی است و برای حفظ آن نیز نیازمند اقلام و زیر ساخت هستیم که زیرساخت‌های آن در کشور موجود است، اما در حوزه اقلام یدکی مشکلات زیادی است.

وی تصریح کرد: البته ظرفیت‌های مهندسی زیادی وجود دارد که می‌توان آنها را بالفعل کرد و در صنعت به کار برد. در خصوص تکمیل زیرساخت‌های اقلام هوایی در حوزه غیرنظامی سازمان گسترش ورود کرده است و فعالیت‌هایی در حال انجام است.

احمدی با اشاره به ناوگان دریایی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: اصلی‌ترین شبکه در اختیار شرکت ملی نفتکش ایران و شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران دارد و شرکت‌های دیگری نیز ناوگان در اختیار دارند، اما در مجموع نیاز این شرکت‌ها به ناوگان جدید زیاد است.

وی تصریح کرد: البته به دلیل استانداردهای بین‌المللی و همچنین به دلیل اینکه این ناوگان اغلب در آب‌های بین‌المللی تردد می‌کنند، مشکلی برای نگهداشت این ناوگان نداریم اما برای نوسازی ناوگان موجود مساله وجود دارد و باید سرمایه گذاری صورت بگیرد و اگر این سرمایه گذاری اتفاق بیفتد ظرفیت‌های بسیار خوبی را در حوزه‌های تولیدی، صنعتی و برای پشتیبانی ناوگان کشور برای نوسازی ناوگان و واگذاری شناورهای جدید در کشور داریم.

متوسط عمر واگن‌های باری و مسافری ۳۰ سال است

معاون وزیر صمت اظهار کرد: در حوزه کشنده‌های جاده‌ای در چند سال گذشته؛ زیرساخت‌های جدیدی برای حمایت از تولید ناوگان کشنده‌های جدید به وجود آمده است. سال‌های قبل صرفاً اتکا به تکنولوژی‌های غربی بود به جهت رشدی که چین‌ها داشتند با مشارکت چینی‌ها؛ با انتقال دانش و تولیدات مشترک تولیدات خوبی انجام شد، کما اینکه هنوز هم ظرفیت خوبی برای تولید ناوگان کشنده جاده‌ای در کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه در حوزه ریلی فرسودگی شدیدی وجود دارد، گفت: به جهت تردد کمتر ناوگان ریلی در خارج از کشور معمولاً دقت کافی برای نوسازی ناوگان در سال‌های گذشته انجام نشده و متوسط عمر واگن‌ها باری و واگن‌های مسافری کشور بالای ۳۰ سال است و کشنده‌های باری – مسافری هم عمر بالایی دارند.

احمدی تاکید کرد: لذا با این وضعیت آینده خوبی برای حمل و نقل تجاری کشور متصور نیستیم و باید فکری برای بهبود آن صورت گیرد.

۷ هزار واگن مترو نیاز داریم

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با اشاره به مصوبه سال ۹۶ شورای اقتصاد برای تأمین ۲ هزار دستگاه واگن مترو کلانشهرها گفت: در افق ۵ ساله تقاضای واقعی ۷ هزار دستگاه است یعنی در صورتی که تمام پروژه‌های مترو به اتمام برسد ۷ هزار دستگاه واگن مترو نیاز است ولی در صورتی که بخواهیم واگن پروژه‌های در حال اتمام را تأمین کنیم در کنار نوسازی، ۵ هزار دستگاه واگن لازم است.

احمدی بیان کرد: شورای اقتصاد در سال ۹۶ برای ۲ هزار دستگاه مجوز به وزارت کشور می‌دهد و ایدرو را به عنوان متولی مدیریت طرح معرفی می‌کند و لذا سازمان گسترش به عنوان مدعی صنعت و تولید داخل و مدیریت کننده این بخش وارد عمل می‌شود. از این ۲ هزار دستگاه به علت محدودیت‌های تأمین مالی متأسفانه توفیقی ایجاد نشده و با وجود اینکه چند توافق خوب صورت گرفته، اما به جهت محدودیت‌های مالی اقدامی صورت نگرفته است، اما ۶۳۰ دستگاه اخیراً توسط وزارت کشور و شهردار تهران پیش برده‌اند، ولی یکی از الزامات آن ساخت داخل است و اگر ساخت داخل آن صورت نگیرد از قانون عبور کرده ایم. لذا وزارت صمت در حوزه کنترلی و اعمال قانون ایستاده و همچنین نقش حمایتگری خود را دنبال می‌کند و امیدواریم با تعامل بین وزارت کشور و صمت بزودی مقدمات اجرایی ورود تأمین کنندگان داخلی را در این پروژه فراهم کنیم.

وی افزود: مشتری این ۶۳۰ دستگاه شهرداری تهران است و قرارداد آن بین سازمان شهرداری و دهیاری‌ها و یک تأمین کننده چینی است.

احمدی همجنین گفت: در حال حاضر تعداد ناوگان فرسوده خودرو بیش از ۹ میلیون دستگاه است. در این میان تعداد ۲۶۰ هزار کامیون و کشنده، ۷۴ هزار مینی‌بوس و بیش از هفت میلیون خودروی سواری فرسوده در کشور وجود دارد.

وی افزود: بر اساس قانون هوای پاک تردد این خودروها در کشور ممنوع بود که بازدارنده هم بود، اما در دیوان این رأی شکسته شد و در حال حاضر خودروهای فرسوده می‌توانند با معاینه فنی تردد کنند. یکی از دلایل مصرف بالای سوخت و آلودگی هوا هم همین فرسودگی خودروها است.

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در ادامه و در پاسخ به اینکه علت اصلی و عمده فرسودگی ناوگان دریایی، ریلی و هوایی و … چیست، گفت: در هر صنعتی یک اکوسیستم (تقاضا و تولید) وجود دارد در این چرخه معمولاً کیفیت ارتقا می‌یابد و پیوندگی باید زنده ماندن اکوسیستم است. اما زمانی که اقتصاد دچار مشکل شود این اکوسیستم نیز دچار مشکل می‌شود. لذا وقتی در بخش تقاضا اقتصاد خوبی ایجاد نشود در نتیجه بخش‌های اقتصادی حمل و نقل نیز سود لازم را نمی‌برند و در نتیجه تمایلی به ادامه این کسب و کار ندارد. این اتفاق عملاً سرعت گردش در اکوسیستم را کاهش می‌دهد و لذا صنعت نیز کند می‌شود.

وی تاکید کرد: اصلی‌ترین دلیلی که این اکوسیستم دچار سکته شده است، اقتصاد بیمار این حوزه است، لذا باید فضایی فراهم آورد که این اقتصاد بهبود یابد، یعنی باید فضایی را فراهم آورد که سرمایه‌گذار حوزه حمل و نقل کارش اقتصادی باشد تا از قبال سودآوری کسب و کار بتواند به توسعه ناوگان اقدام کند.

منبع: مشرق نيوز

تاریخ انتشار

در

,

برچسب ها:


با عنایت به اینکه سایت «اخبار اقتصادی» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

اخبار اقتصادی نقشی در تولید محتوا ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.