حذف صف خرید خودرو با تولید ۱.۷ میلیون دستگاه در سال جاری

‌‌

به گفته سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صمت با توجه به برنامه افزایش تولید خودرو صف خرید خودرو در نیمه دوم امسال برداشته می‌شود.‌

به گزارش مشرق، احمد آقایی در خصوص وضعیت تولید خودرو در سالی که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری شده است، گفت: وزارت صمت برنامه ای را در راستای افزایش تولید خودرو به صورت جهشی دارد که براساس این برنامه افزایش ۲۸ درصدی تولید را در سال جاری نسبت به سال گذشته برنامه ریزی کرده است.

تولید خودرو امسال به ۱.۷ میلیون دستگاه می رسد

سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صمت، افزود: در سال گذشته یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شد که براساس برنامه مذکور در نظر داریم تولید خودرو در سال جاری را به یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه افزایش دهیم که این موضوع یک جهش تولید معنادار و قابل توجه خواهد بود.

وی با بیان اینکه از سال ۹۷ با کاهش تولید خودرو در کشور مواجه بودیم و این وضعیت به مدت ۴ سال ادامه یافت، افزود: در این مدت تولید خودرو به کمتر از یک میلیون دستگاه در سال رسید که از سال ۱۴۰۰ در دولت سیزدهم با رفع موانع تولید افزایش تولید خودرو را آغاز کردیم.

آقایی اظهار داشت: تولید خودرو در سال ۱۴۰۰ به ۹۵۰ هزار دستگاه و در سال ۱۴۰۱ به یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه و در سال ۱۴۰۲ نیز به یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه رسید.

بازار عرضه و تقاضا خودرو به تعادل می رسد

وی با بیان اینکه روند افزایش تولید قابل توجه بوده است، بیان داشت: امیدواریم با پیش بینی که از بازار تقاضا و میزان مصرف کشور داریم که حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه است تولید امسال بتواند جبران عقب ماندگی تولید سال‌های گذشته را داشته باشد.

بیش از ۲.۵ میلیون نفر برای خرید خودرو به شیوه نوبت دهی ثبت نام کردند

وی در ادامه به موضوع عرضه خودرو در سامانه یکپارچه پرداخت و گفت: به دلیل کاهش تولید خودرو که در حدود سال ۹۷ و بعد آن اتفاق افتاد و عطشی که در خصوص تقاضا در بازار خودرو شکل گرفت خودروسازان برای عرضه خودرو از روش قرعه کشی استفاده کردند که روش خوبی نبود لذا دولت به دنبال آن بود که بتواند با یک روش مناسب خودرو را عرضه و در اختیار متقاضیان قرار دهد به همین دلیل از سال ۱۴۰۱ عرضه خودرو در سامانه یکپارچه خودرو به شیوه نوبت دهی ایجاد شد.‌

آقایی گفت: بنابراین خودرو از طریق این شیوه در دو نوبت به متقاضیان عرضه شد و طی این دو نوبت بیش از ۲.۵ میلیون نفر از طریق سامانه مذکور برای خرید خودرو ثبت نام و در نوبت تحویل خودرو قرار گرفتند.

سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صنعت معدن و تجارت اظهار داشت : لذا بر اساس ظرفیت تولید خودروسازان، بخش اعظمی از خودروهایی که متقاضیان برای خرید آن از طریق سامانه یکپارچه خودرو ثبت نام کرده بودند تحویل شد و امیدواریم که امسال نیز سال آخر تحویل دهی تمام خودروهای ثبت نامی باشد.

وی بیان داشت: با توجه به تیراژ تولید خودرو پیش بینی می‌شود در نیمه دوم امسال صف خرید خودرو برداشته شود و خودروها به صورت مداوم و مستمر تحویل متقاضیان شود و خریداران به صورت مستقیم از نمایندگی و خودروساز خرید انجام دهند.

منبع: مشرق نيوز

تاریخ انتشار

در

,

برچسب ها:


با عنایت به اینکه سایت «اخبار اقتصادی» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

اخبار اقتصادی نقشی در تولید محتوا ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.