حذف مازوت از سبد سوخت / هزینه ۵ میلیارد دلاری دولت برای خاموش کردن ۵۴ مشعل گازی

مازوت

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: رویکرد دولت سیزدهم به سمت کاهش مازوت‌سوزی است که در این زمینه هم از لحاظ زمان و هم حجم مازوت در حال حرکت به جلو و برنامه‌ریزی هستیم.

به گزارش مشرق، علی سلاجقه درباره گزارشی که کمیسیون کشاورزی مجلس درباره اجرای قانون هوای پاک از عملکرد نظارتی سازمان محیط‌زیست در زمینه مازوت سوزی در نیروگاه ها و میزان گوگرد در فرآورده های نفتی انتقاد کرده بود،اظهارداشت: مازوت سوزی یکی از دغدغه های مردم است، شاید ضریب آلایندگی مازوت نسبت به خیلی از سوخت های دیگر کمتر باشد اما از نظر روحی و روانی بین مردم این بحث مطرح شده که مازوت به عنوان یک سوخت سنگین، آلایندگی بسیار زیادی ایجاد می کند.

وی افزود: البته این سوخت در مناطقی از کشور مشکلاتی ایجاد می کند، به عنوان مثال عملکرد نیروگاه شازند در این زمینه مشکلاتی را برای شهر اراک ایجاد می کند، من هم شنیدم که مجلس شورای اسلامی گزارش مازوت سوزی را به قوه قضاییه ارائه کرده، این فرایندی قانونی در مجلس است که بر این اساس نمایندگان وظیفه خود را انجام می دهند و امیدواریم که دستگاه ها هم به تکلیف خودشان عمل کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: اما باید بگویم که رویکرد دولت مردمی و انقلابی به سمت کاهش مازوت سوزی است و امیدواریم تمام دستگاه ها در این زمینه به تکالیف قانونی خود عمل کنند.

سلاجقه درباره اینکه کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین خواستار لغو مصوبه شورای عالی امنیت ملی مبنی بر مجوز مازوت سوزی در برخی نیروگاه های بخاری برای مقابله با کسری تراز انرژی شده است، گفت: با توجه به شرایط تغییر درجه حرارت در فصول مختلف سال و همچنین اسراف ما در مصرف انرژی به ویژه در زمینه سوخت های فسیلی باعث شده که در مواقعی از سال برای تامین انرژی مخصوصا نیروگاه ها با مشکل مواجه شویم اما به هر صورت نمی توانیم مردم را از خدمات رسانی محروم کنیم.

وی افزود: دولت مردمی تنها دولتی است که تا الان نه خاموشی داشته و نه در فصول مختلف سال مردم از لحاظ گرما و سرما با مشکل مواجه شدند، بعضی اوقات حتما گزینه هایی که مورد استفاده قرار می گیرد باید به گزینه انتهایی که استفاده از مازوت است برسند و گاهی این اتفاق می افتد، زمانی که شورای عالی امنیت ملی موضوعی را تکلیف می کند ما هم از لحاظ قانونی مکلفیم که به آن عمل کنیم اما با توجه به رویکردی که وزارت نفت در زمینه بهینه سازی و کیفی سازی سوخت دارد، کم کم شاهد از سبد خارج شدن سوخت های آلاینده خواهیم بود.

هزینه ۵ میلیارد دلاری برای خاموش کردن فلرهای گازی

معاون رئیس جمهور گفت: سوختن فلرهای گازی ( مشعل های گازی) در جنوب کشور به نوعی هم هدررفت سرمایه است و هم اینکه موجب آلودگی هوای آن منطقه می شود از این رو خاموش کردن آنها به عنوان یکی از برنامه های اصلی دولت به حساب می آید و تاکنون هم تا حدودی موفق بوده است.

وی ادامه داد: دولت سیزدهم وارث شرایط سختی هم از جنبه های اقتصادی و هم اجتماعی در کشور است، اما در همین شرایط سخت اقتصادی تاکنون ۵ میلیارد دلار هزینه کرده و ۵۴ فلر گازی را خاموش و از سیستم خارج کرده است، این در دستور کار جدی دولت قرار دارد و یکی از نقاطی که دولت همچنان روی آن کار می کند خاموش کردن مشعل ها است و ما هم به عنوان سازمان حفاظت محیط زیست کاملا به این تصمیم اهتمام ورزیدیم، وزارت نفت هم در این راستا کارش را به خوبی انجام می دهد.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: از وزارت نفت برای ۵ میلیارد دلاری که تا کنون برای خاموش کردن مشعل های گازی هزینه کرده تشکر می کنیم و امیدواریم این رویکرد به ویژه در استان های غرب کارون ادامه پیدا کند تا شاهد از بین رفتن مشکلات محیط زیستی ناشی از سوختن مشعل های گازی در آن مناطق نباشیم.

سلاجقه گفت: خاموش شدن فلرها از جنبه ارزش افزوده ای که ایجاد می کند نیز بسیار ارزشمند است، یک فقره که در مجموعه بهبهان خلیج فارس انجام شد موجب متوقف شدن هدررفتن حجم زیادی از گاز ترشی شد که در آتش می سوخت و از بین می رفت، این علاوه بر اینکه چند همت ارزش افزوده ایجاد کرد، مانع بروز آلایندگی در آن منطقه شد، در واقع با سوخت گازهای فلر این سرمایه کشور است که می سوزد و از بین می رود که با خاموش کردن آنها حجم زیادی گاز ذخیره و به چرخه تولید برگشت داده می شود.

منبع: مشرق نيوز

تاریخ انتشار

در

,

برچسب ها:


با عنایت به اینکه سایت «اخبار اقتصادی» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

اخبار اقتصادی نقشی در تولید محتوا ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.