بورس اقتصاد دیجیتال راه‌اندازی می‌شود

عیسی زارع پور

وزیر ارتباطات با بیان اینکه به زودی دسترسی ۸۰ درصد مردم به خدمات فیبر نوری فراهم می شود، از تشکیل بورس اقتصاد دیجیتال در آینده ای نزدیک خبر داد.

به گزارش مشرق، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در چهارمین همایش صندوق توسعه ملی اظهار کرد: سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی در کشور ما به ۷.۹ درصد رسیده اما در دنیا میانگین ۱۵ درصد است که قرار است در برنامه هفتم حداقل ۱۰ درصد شود.

وی گفت: قرار است ۵۰۰ هزار نفر آموزش اقتصاد دیجیتال ببینند و ظرف ۶ ماه سند هوش مصنوعی در دولت تهیه شود. همچنین مقرر شده بورس اقتصاد دیجیتال در آینده نزدیک تشکیل شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در حال حاضر ۱۴۵۰ شهر در کشور داریم که یک سوم آنها تحت پوشش فیبر نوری است و به زودی دسترسی ۸۰ درصد مردم به خدمات فیبر نوری فراهم می‌شود.

وی تصریح کرد: ما در سه نقطه کشور در حال راه اندازی قطب‌های داده هستیم و آماده ایم مزارع پردازش داده را تأسیس کنیم.

به گفته زارع پور، رشد اقتصاد در کشور پایین بوده است، اما رشد اقتصاد دیجیتال حداقل ۱۰ درصد بوده و ۳۵ درصد از رشد را بر عهده دارد.

وی در ادامه با اشاره به نقش این صندوق در تحقق اهداف برنامه هفتم پیشرفت در بخش توسعه اقتصاد دیجیتال گفت: در تعریف اقتصاد دیجیتال این طور میگویند که ارزش آفرینی اقتصادی مبتنی بر فناوری‌های نوین است. لایه هسته آن نرم افزار و تولید سخت افزار است و در لایه بعد اقتصاد دیجیتالی، اشتراکی، خدمات دیجیتال و … است. در لایه آخر نیز اقتصاد دیجیتالی شده و تجارت الکترونیک و… است.

زارع پور افزود: در قانون برنامه توسعه هفتم، یک فصل برای اقتصاد دیجیتال است. بین ۵ تا ۷ درصد قوانین قانون برنامه مستقیم و غیر مستقیم به اقتصاد دیجیتال مرتبط است. برخی فناوری‌های کلیدی در زیست بوم اقتصاد دیجیتال شامل: نساء پنجم تلفن همراه، هوش‌مصنوعی، پردازش ابری، امنیت سایبری، تحلیل داده‌های کلان، واقعیت افزوده، رباتیک و اینترنت اشیا است.

وی ادامه داد: ما تا پایان برنامه مکلف شده ایم که تمام ساختمان‌های کشور از طریق بستر فیبر نوری به اینترنت متصل شوند. همچنین رسمیت بخشیدن به دارایی‌های دیجیتال دیگر تکلیفی است که ما داریم که همراه آن باید تسهیل ورود این شرکت‌ها به بورس است که منجر به رشد آنها خواهد شد.
وزیر ارتباطات همچنین ضمن اشاره به تمایل این وزارت خانه برای همکاری صندوق توسعه ملی در پیشبرد طرح‌های این وزارتخانه گفت: ما در حوزه‌های در توسعه زیر ساخت‌های ارتباطی (بوسژه پروژه فیبر نوری منازل و کسی و کارها)، راه اندازی زیرساخت‌های اطلاعاتی و مراکز پردازشی، راه اندازی زیرساخت‌های اطلاعاتی و مراکز پردازشی، هوشمند سازی صنایع بزرگ کشور و بخش کشاورزی، بومی سازی تجهیزات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات‌، صادراتی کردن و بازارسازی بین المللی برای تجهیزات و محصولات و خدمات حوزه فاوا، هوشمند سازی خدمات پستی و توسعه صنعت فضایی علاقمند به همکاری صندوق توسعه ملی هستیم.

منبع: مشرق نيوز

تاریخ انتشار

در

,

برچسب ها:


با عنایت به اینکه سایت «اخبار اقتصادی» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

اخبار اقتصادی نقشی در تولید محتوا ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.