۵ عرضه اولیه بزرگ بورسی در راه است

تغییر مهم در نرخ کارمزد معاملات سهام / مصوبه جدید بورسی چیست؟

مدیر عامل بورس تهران از عرضه اولیه ۵ شرکت با ارزش اولیه ۱۰ همت تا پایان سال خبر داد.

  • جاباما -استیکی سایت

به گزارش مشرق، از شروع سال ۱۴۰۲ تاکنون ۱۶ نماد بورسی عرضه اولیه داشته‌اند و آخرین آن‌ها نماد «داتام» است که چهارشنبه ۶ دی ۱۴۰۲ عرضه شد و بیش از ۱ میلیون و ۱۹۰ هزار نفر در این عرضه شرکت کردند

امروز نیز محمود گودرزی – مدیر عامل بورس تهران – با اشاره به عرضه اولیه ۵ شرکت با ارزش اولیه ۱۰ همت تا پایان سال، از بروزرسانی سایت بورس تهران با محوریت تعامل بیشتر در حوزه تالارهای منطقه‌ای و نظارتی خبر داد.

گودرزی – مدیر عامل بورس تهران – در نشست خبری که صبح (امروز-۱۳ دی) برگزار شد، با اشاره به اینکه، همراستا با برنامه‌های توسعه‌ای یک بازه زمانی مشخص صرف نگاه به چالش‌های داخل بورس تهران شده است، گفت: از سوی دیگر حوزه تامین مالی و دیجیتال کردن بورس در اولویت قرار گرفت تا به صورت کارا و موثر پاسخگوی ذی نفعان بورس باشیم.

وی افزود، در سال آینده اصلاح برند و حضور پررنگ تر در حوزه تامین مالی قدم کوچکی در حوزه توسعه کشور برداریم.

گودرزی در پاسخ به سوالی در خصوص ورود شرکت‌ها به بورس و تعداد محدود عرضه‌های اولیه گفت: اندازه و حجم عرصه‌های اولیه متفاوت با فرابورس است و تاکید روی ورود شرکت‌ها با سایز بزرگ بود. از سال گدشته تغییر پارادایم داشتیم و مسیر ورود شرکت‌های متوسط نیز به بورس تهران باز شد.

وی افزود، هلدینگ شستان با ارزش چندین همت متعلق به وزارت دفاع تا پایان سال در بورس عرضه خواهد شد. حداقل ۵ شرکت در صنایع مختلف فلزی،معدنی و…. با ارزش برآوردی ۱۰ همت عرضه خواهند شد.

تعاملی‌تر شدن سایت بورس

مدیر عامل شرکت بورس تهران با اشاره به تغییرات سایت tse گفت: سال گذشته یکسری نرم افزارهاخریداری شد تا پروژه ها در بورس مدیریت شود. در مورد سایت بورس تهران بدنبال فضای تعاملی شدن بیشتر آن بودیم. براین اساس امکان ارتباط مستقیم حوزه نظارت بورس تهران با فعالان بازار تقریبا نهایی شده است.

گودرزی در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه دولت در حوزه مولدسازی دارایی‌های دولتی گفت: در دستور العمل جدید شرایط ورود شرکت‌ها در بورس تهران مشخص شده و حداقل سرمایه ۱۲۰ میلیارد تومان لحاظ شده است. از سوی دیگر یک تابلوی جدید در بازار دوم ایجاد شده است. در واقع امروز بازار دوم نیز تابلو اصلی و فرعی دارد که شرکت‌های مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت برای اصلاح ساختار وارد این تابلو می‌شوند.

بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای

وی افزود، همچنین بازار سرمایه گذاری حرفه ای مربوط به شرکت‌های سرمایه گذاری عام پروژه است و هدف ان‌مربوط به پروژه‌هایی است که اف اس جذاب اما فرایند تامین مالی پرچالش دارند، ادبیات عرضه و فروش شرکت‌ها مربوط به سازمان خصوصی سازی است و حوزه بورس مربوط به تامین مالی است.

این‌مقام مسئول در مورد صندوق پوشش ریسک گفت: هدف این صندوق این‌است که فضای استفاده از بازار مشتقه برای مدیران حرفه ای و متخصص فراهم شود.اگر این صندوق ای تی اف شود و بعد عرضه شود یونیتهای آن قابل خریداری برای همه است. بورس تهران نیز برای فعالیت این صندوق راغب است و طبق رسالت خود مانند آق امی که برای صندوقهای اهرمی شد صدور مجوز صندوق پوشش ریسک در دستور کار است.

مدیر عامل بورس تهران گفت: بازار سرمایه گذاری حرفه‌ای به این صورت عمل می‌کند که شرکت‌ها ثبت می‌شوند و داشتن بازار گردان برای این شرکت‌ها الزامی نیست. روند معاملاتی تا به ثمر رسیدن پروژه بر اساس پذیره نویسی اولیه خواهد بود.

وی افزود، سه مجموعه برای تامین مالی با رویکرد سهام عام پروژه به بورس تهران مراجعه کرده اند. هر پروژه‌ای که ۲۰ درصد پیشرفت داشته باشد می‌تواند از این مزیت استفاده کند. از سوی دیگر طرح‌های توجیهی نیز با دقت بررسی می‌شود.

بر این اساس شرکت رتبه بندی باید شرکت مشاور که دارای رتبه یک در سازمان برنامه میباشد را انتخاب کند. در مرحله بعد گزارش تهیه شده شرکت مشاور به شرکت رتبه بندی ارائه میشود تا وضعیت ریسک پروژه مشخص شود.

این سه شرکت بعد از انجام ارزیابی اولیه مورد تایید بورس تهران نبودند. پرونده یک‌پروژه دیتا سنتر متعلق به صدا و سیما و یک شرکت دیگر مرتبط با حوزه آهن اسفنجی در حال بررسی در هیئت پذیرش هستند که در صورت دریافت تاییده نهایی اطلاعات بعدی ارائه خواهد شد.

این‌مقام‌مسئول در مورد بازار قراردادهای آتی گفت: انگیزه اصلی این طرح دو طرفه شدن بازار است اما مشکل اصلی در حوزه دریافت تاییده تسویه پایاپای پلتفرم‌های معاملاتی است. هم اکنون ۱۴ نماد دارایی پایه دارند اما حجم قابل قبولی ندارند. بر این‌اساس تعداد این نمادها در بازار قرار آتی بیشتر شود و از سوی دیگر صنعت کارگزاری باید با استاندارهای جدید این حوزه تلاش جدی تر کند.

منبع: مشرق نيوز

تاریخ انتشار

در

,

برچسب ها:


با عنایت به اینکه سایت «اخبار اقتصادی» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

اخبار اقتصادی نقشی در تولید محتوا ندارد و مطالب این سایت، بازنشر اخبار پایگاه‌های معتبر خبری است.